Skvelý jesenný tip: Chlorella a arganový olej

S nástupom jesene je naša obranyschopnosť značne oslabená. Posilnený imunitný systém však dokáže dôstojne bojovať proti rozmanitým baktériám a vírusom. Určite si viete predstaviť aj krajšie a príjemnejšie strávené chvíle, ako vysedávanie u lekára a ležanie v posteli s horúčkou. Sychravé a chladné počasie skúša aj našu pokožku, myslieť treba preto i na ňu. Určite nie je nutné pripomínať, aby ste zvýšili príjem vitamínu C, ale aj vitamínu A, ktorý zvyšuje odolnosť voči infekciám a pomáha našim očiam. Vitamín B zase uľahčuje látkovú výmenu a zinok urýchľuje proces uzdravovania, no zároveň má blahodarné účinky pre našu pleť. Spomaľovanie starnutia buniek či protizápalové účinky garantujú aj Omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. Aby ste však nemuseli premýšľať, čo všetko by ste mali skonzumovať, aby ste boli zdravý a krásny, rozhodli sme sa Vám predstaviť dva magické produkty, s ktorými zvládnete chrípkovú sezónu i nástrahy počasia omnoho jednoduchšie.

krasne-vlasy

Zelená a malá, no účinná a zdravá

Fyzický vzhľad môžete vylepšiť make-upom alebo skvelým účesom, ale pokiaľ nebudete zdravý zvnútra, bude to stále vidieť i navonok. Starostlivosť o vnútornú krásu zvládne na výbornú napríklad zelená jednobunková riasa, ktorú poznáme pod názvom chlorella. Táto zázračná rastlinka má v sebe toľko živín a prospešných látok, že pri jej pravidelnom užívaní budete plný energie. Ak si teda nedokážete ustrážiť dennú dávku vitamínov, čo činí zhruba 400 g čerstvého ovocia a zeleniny, dajte šancu aj jednoduchej, ale efektívnej suplementácii. Chlorella obsahuje viac ako 20 vitamínov a minerálov. Z 50 až 60 % je sušina chlorelly tvorená proteínom. Ide tiež o perfektný prírodný zdroj chlorofylu a betakaroténu. Keďže obsahuje viac vitamínu B12 ako hovädzia pečeň, odporúča sa i ako doplnok vegetariánskej stravy. Okrem toho sa produkty z tejto riasy vnímajú aj ako výborný doplnok pre ťažko pracujúce osoby a športovcov. Pravidelná konzumácia môže viesť k poklesu problémov s depresiami, stratou pamäte a s artritídou.

Olej nad zlato

Áno, arganový olej sa zvykne nazývať aj tekuté alebo marocké zlato. Ide teda o vzácny rastlinný olej, ktorý sa získava zo stromu arganovníka. Ten sa vyskytuje iba v Alžírsku, Izraeli a Maroku. Oblasti výskytu týchto stromov sú zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Pre svoje pozitívne účinky je arganový olej obľúbený tak v kozmetickom a farmaceutickom priemysle, ako aj v potravinárstve. Chlorella pomôže nášmu organizmu zvnútra, no arganový olej sa dokáže šetrne a stopercentne postarať o skvalitnenie našej pleti, vlasov či nechtov. Jeho prioritnou úlohou môže byť teda i vonkajšia krása. Keďže hlavnými zložkami tohto oleja sú esenciálne mastné kyseliny, vitamín E, polyfenoly, kyselina ferulová, karotenoidy, steroly aj skvalen, ide o bezkonkurenčného odborníka na krásnu pokožku, ktorú udržiava nielen viditeľne zdravšiu (dokáže napríklad zabraňovať vzniku strií počas tehotenstva a zmierňovať jazvy po akné), ale taktiež mladšiu a vypnutejšiu.

Mladistvý vzhľad pokožky závisí od množstva kolagénu, ktorého sa vekom tvorí menej a menej, čím naša koža stráca pružnosť a elasticitu, následkom čoho sa tvoria vrásky. V arganovom oleji je však dostatok vitamínu E aj esenciálnych mastných kyselín, ktoré účinne pomáhajú v boji proti voľným radikálom, ktoré poškodzujú kolagén (to hrozí trebárs aj pri nadmernom vystavovaní sa priamemu slnečnému žiareniu).
Arganový olej obsahuje i mnoho proteínov, hneď po nanesení na pleť tak prebieha proces jej revitalizácie a vypínania.
Starajte sa o svoju krásu aj zdravie, odmenou Vám bude príjemný pocit pri pohľade do zrkadla, no predovšetkým život bez chorôb a zbytočných zdravotných komplikácií.